ZAJĘCIA RZYRODNICZE KL. IV

W dniu 25 maja 2016 roku odbyły się zajęcia z przyrody w klasie IV w ramach realizacji projektu ekologicznego pod hasłem „Zobaczyć –Pokochać- Ocalić”. Temat lekcji : „Dlaczego trzeba sprzątać Ziemię”? Celem lekcji było  poznanie różnych źródeł zanieczyszczenia środowiska , uświadomienie uczniom potrzeby segregowania odpadów, nabycie umiejętności rozpoznawania po oznakowaniu opakowania  nadającego się do recyklingu.

Na początku uczniowie przeczytali wiersz Igora Sikiryckiego „ Sznurek Jurka”. Nauczycielka zaznaczyła , że tak powstają dzikie wysypiska śmieci. Następnie dyskutowali na temat pochodzenia odpadów i wykonali zadanie w zeszycie ćwiczeń. W dalszej części lekcji podawali przykłady odpadów wytwarzanych przez gospodarstwa domowe i szkołę, omawiali przyczyny wzrostu ilości odpadów oraz segregowali przyniesione przez siebie opakowania  i wrzucali do oznakowanych pojemników omawiając jednocześnie problem usuwania i unieszkodliwiania odpadów. Nauczycielka zwróciła uwagę na znaki graficzne umieszczone na opakowaniach , a szczególnie na symbol recyklingu.

Na zakończenie uczniowie doszli do wniosku, że obszarem ich działania jest dom, szkoła, plac zabaw, tern wycieczek. Aby ograniczyć zanieczyszczenia należy segregować odpady nadające się do ponownego przetworzenia, dokonywać przemyślanych zakupów.

W zajęciach uczestniczyło 8 uczniów.

zdj.   zdj.